Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD53-680-R
SD53-680-R picture photo
Mfg. Part Number
SD53-680-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 520MA 525 MOHM
Datasheet Download
SD53-680-R.pdf
Availability of SD53-680-R
QUANTITY
SD53-680-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD53-680-R
Internal Part NumberEIS-SD53-680-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD53
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating520mA
Current - Saturation580mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)525 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD53-680-R
Related LinksSD53-, SD53-680-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD53-680-R Details Description
Related parts for SD53-680-R
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf