Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD6020-330-R
SD6020-330-R picture photo
Mfg. Part Number
SD6020-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 760MA 385 MOHM
Datasheet Download
SD6020-330-R.pdf
Availability of SD6020-330-R
QUANTITY
SD6020-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD6020-330-R
Internal Part NumberEIS-SD6020-330-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSD6020
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±30%
Current Rating760mA
Current - Saturation650mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)385 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD6020-330-R
Related LinksSD6020, SD6020-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD6020-330-R Details Description
Related parts for SD6020-330-R
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR 5V RS232 DUAL16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY 5POS 24" LGH datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CABLE UMC-SMA STR PLUG .81 250MM datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC BINARY 16SOEIAJ datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 990MA 362 MOHM datasheet.pdf