Advanced Photonix, Inc. SD630-70-74-500
SD630-70-74-500 picture photo
Mfg. Part Number
SD630-70-74-500
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photodiodes
Brief Description
PHOTODIODE AVALANCH BLU 16MM SHV
Datasheet Download
SD630-70-74-500.pdf
Availability of SD630-70-74-500
QUANTITY
SD630-70-74-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SD630-70-74-500
Internal Part NumberEIS-SD630-70-74-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAvalanche Photodiodes
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photodiodes
Series-
PackagingBulk
Wavelength675nm
Color - EnhancedBlue
Spectral Range300nm ~ 1000nm
Diode TypeAvalanche
Responsivity @ nm70 A/W @ 500nm
Response Time15ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V
Current - Dark (Typ)280nA
Active Area201.06mm²
Viewing Angle-
Operating Temperature-55°C ~ 40°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD630-70-74-500
Related LinksSD630-7, SD630-70-74-500 Datasheet, Advanced Photonix, Inc. Distributor
SD630-70-74-500 Details Description
Related parts for SD630-70-74-500
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN RING TONG 18-16AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 26POS GOLD SMD datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 230-240V datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf