Bourns Inc. SDE0805A-100M
SDE0805A-100M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-100M
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.2A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0805A-100M.pdf
Availability of SDE0805A-100M
QUANTITY
SDE0805A-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-100M
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE0805A
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.2A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant27.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-100M
Related LinksSDE080, SDE0805A-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-100M Details Description
Related parts for SDE0805A-100M
CONN MCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 20POS BLUE PNL MT datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC PHASE SHIFTER ANALOG 24-QFN datasheet.pdf
BOX ABS WHITE 5.51"L X 3.94"W datasheet.pdf
LC ADAPTER CLEANER datasheet.pdf
CONN TRT PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-12V 42MA OUT datasheet.pdf