Bourns Inc. SDE1006A-221K
SDE1006A-221K picture photo
Mfg. Part Number
SDE1006A-221K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 850MA 730 MOHM
Datasheet Download
SDE1006A-221K.pdf
Availability of SDE1006A-221K
QUANTITY
SDE1006A-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE1006A-221K
Internal Part NumberEIS-SDE1006A-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE1006A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating850mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)730 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE1006A-221K
Related LinksSDE100, SDE1006A-221K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE1006A-221K Details Description
Related parts for SDE1006A-221K
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC DAC TRPL 10BIT VIDEO 48-HTQFP datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 15A FASTON datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 125MSPS 48VQFN datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60W SPOTLIGHT XICATO datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf