Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH2812-150-R
SDH2812-150-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH2812-150-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 14.7UH 500MA 721 MOHM
Datasheet Download
SDH2812-150-R.pdf
Availability of SDH2812-150-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDH2812-150-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH2812-150-R
Internal Part NumberEIS-SDH2812-150-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSD/SDHx Family EOL 22/Apr/2015
Standard Package4,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDH2812
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance14.7µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)721 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH2812-150-R
Related LinksSDH281, SDH2812-150-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH2812-150-R Details Description
Related parts for SDH2812-150-R
CONN RING TERM 6AL/ 8CU AWG 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT CRIMP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IR CON 0 SKT T12 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf