Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH3812-3R3-R
SDH3812-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH3812-3R3-R
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.14A 177 MOHM
Datasheet Download
SDH3812-3R3-R.pdf
Availability of SDH3812-3R3-R
QUANTITY
SDH3812-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH3812-3R3-R
Internal Part NumberEIS-SDH3812-3R3-R
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.14A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)177 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.149" L x 0.149" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH3812-3R3-R
Related LinksSDH381, SDH3812-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH3812-3R3-R Details Description
Related parts for SDH3812-3R3-R
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V ITO220 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 14.26V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf