Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDH3812-470-R
SDH3812-470-R picture photo
Mfg. Part Number
SDH3812-470-R
Brief Description
FIXED IND 47UH 340MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
SDH3812-470-R.pdf
Availability of SDH3812-470-R
QUANTITY
SDH3812-470-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDH3812-470-R
Internal Part NumberEIS-SDH3812-470-R
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating340mA
Current - Saturation410mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.149" L x 0.149" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDH3812-470-R
Related LinksSDH381, SDH3812-470-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDH3812-470-R Details Description
Related parts for SDH3812-470-R
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GREEN/GREEN DISPLAY datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 4/5POS T/H AU datasheet.pdf
CONN FFC FPC 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD datasheet.pdf