CUI Inc. SDI12-12-UD-P5
SDI12-12-UD-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-12-UD-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
SDI12-12-UD-P5.pdf
Availability of SDI12-12-UD-P5
QUANTITY
SDI12-12-UD-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-12-UD-P5
Internal Part NumberEIS-SDI12-12-UD-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package60
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-12-UD-P5
Related LinksSDI12-1, SDI12-12-UD-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-12-UD-P5 Details Description
Related parts for SDI12-12-UD-P5
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 230VAC TERM datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 52V 3.84A datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf