CUI Inc. SDI12-12-UD-P5
SDI12-12-UD-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-12-UD-P5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
SDI12-12-UD-P5.pdf
Availability of SDI12-12-UD-P5
QUANTITY
SDI12-12-UD-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-12-UD-P5
Internal Part NumberEIS-SDI12-12-UD-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-12-UD-P5
Related LinksSDI12-1, SDI12-12-UD-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-12-UD-P5 Details Description
Related parts for SDI12-12-UD-P5
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD323F datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP RM 4 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf