CUI Inc. SDI12-12-UDC-P5
SDI12-12-UDC-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-12-UDC-P5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
SDI12-12-UDC-P5.pdf
Availability of SDI12-12-UDC-P5
QUANTITY
SDI12-12-UDC-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-12-UDC-P5
Internal Part NumberEIS-SDI12-12-UDC-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-12-UDC-P5
Related LinksSDI12-1, SDI12-12-UDC-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-12-UDC-P5 Details Description
Related parts for SDI12-12-UDC-P5
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC 4CH MOBILE PROJECTRO DRCR datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf