CUI Inc. SDI12-15-UDC-P5
SDI12-15-UDC-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-15-UDC-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W
Datasheet Download
SDI12-15-UDC-P5.pdf
Availability of SDI12-15-UDC-P5
QUANTITY
SDI12-15-UDC-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-15-UDC-P5
Internal Part NumberEIS-SDI12-15-UDC-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-15-UDC-P5
Related LinksSDI12-1, SDI12-15-UDC-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-15-UDC-P5 Details Description
Related parts for SDI12-15-UDC-P5
TVS DIODE 170VWM 288.75VC SMA datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf