CUI Inc. SDI12-18-UDC-P6
SDI12-18-UDC-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-18-UDC-P6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12.06W
Datasheet Download
SDI12-18-UDC-P6.pdf
Availability of SDI12-18-UDC-P6
QUANTITY
SDI12-18-UDC-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-18-UDC-P6
Internal Part NumberEIS-SDI12-18-UDC-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)660mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-18-UDC-P6
Related LinksSDI12-1, SDI12-18-UDC-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-18-UDC-P6 Details Description
Related parts for SDI12-18-UDC-P6
IC REG BOOST ADJ 3.2A 10WSON datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BLS 2PSH FRM SNSAT TNR datasheet.pdf
SLAD 42/180B 3.2SN OG datasheet.pdf
IIOC STRIPPER PLATE datasheet.pdf
CONN HAN 24B TOP/SIDE HOOD HC M datasheet.pdf
16CKT PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MINI MCR-2-I4-U-PT datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf