CUI Inc. SDI12-5-UD2-P6
SDI12-5-UD2-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-5-UD2-P6
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W
Datasheet Download
SDI12-5-UD2-P6.pdf
Availability of SDI12-5-UD2-P6
QUANTITY
SDI12-5-UD2-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-5-UD2-P6
Internal Part NumberEIS-SDI12-5-UD2-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-5-UD2-P6
Related LinksSDI12-5, SDI12-5-UD2-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-5-UD2-P6 Details Description
Related parts for SDI12-5-UD2-P6
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .230" GOLD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR TIN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CRYSTAL 36.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf