CUI Inc. SDI12-9-UDC-P5R
SDI12-9-UDC-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SDI12-9-UDC-P5R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 11.97W
Datasheet Download
SDI12-9-UDC-P5R.pdf
Availability of SDI12-9-UDC-P5R
QUANTITY
SDI12-9-UDC-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI12-9-UDC-P5R
Internal Part NumberEIS-SDI12-9-UDC-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI12-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI12-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max11W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI12-9-UDC-P5R
Related LinksSDI12-9, SDI12-9-UDC-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI12-9-UDC-P5R Details Description
Related parts for SDI12-9-UDC-P5R
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 910 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC26B/AE26M/AKC26B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV N2000 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf