CUI Inc. SDI18-15-UDC-P5
SDI18-15-UDC-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-15-UDC-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W
Datasheet Download
SDI18-15-UDC-P5.pdf
Availability of SDI18-15-UDC-P5
QUANTITY
SDI18-15-UDC-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-15-UDC-P5
Internal Part NumberEIS-SDI18-15-UDC-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-UD Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-15-UDC-P5
Related LinksSDI18-1, SDI18-15-UDC-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-15-UDC-P5 Details Description
Related parts for SDI18-15-UDC-P5
RES SMD 4.22K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 3V 70A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CAP CER 500PF 16KV R230 DISK datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED DOT MATRIX 5X7 0.3" GRN CA datasheet.pdf