CUI Inc. SDI18-5-U2-P5
SDI18-5-U2-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-5-U2-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W
Datasheet Download
SDI18-5-U2-P5.pdf
Availability of SDI18-5-U2-P5
QUANTITY
SDI18-5-U2-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-5-U2-P5
Internal Part NumberEIS-SDI18-5-U2-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-U Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-U
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-5-U2-P5
Related LinksSDI18-, SDI18-5-U2-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-5-U2-P5 Details Description
Related parts for SDI18-5-U2-P5
IC HEX INVERTER 14-QFN datasheet.pdf
PANEL SIDE 70X20X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 17A TO-220FP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 14X4X8" 7A MED datasheet.pdf
INDUCOM CONTACTS FEMALE AWG 20 - datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf