CUI Inc. SDI18-5.9-U2-P6R
SDI18-5.9-U2-P6R picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-5.9-U2-P6R
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W
Datasheet Download
SDI18-5.9-U2-P6R.pdf
Availability of SDI18-5.9-U2-P6R
QUANTITY
SDI18-5.9-U2-P6R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-5.9-U2-P6R
Internal Part NumberEIS-SDI18-5.9-U2-P6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-U Series Cert of Compliance
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-U
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5.9V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-5.9-U2-P6R
Related LinksSDI18-5., SDI18-5.9-U2-P6R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-5.9-U2-P6R Details Description
Related parts for SDI18-5.9-U2-P6R
IC REG LDO 2.7V 1A DDPAK datasheet.pdf
HR95=STANDOFF MOUNTING RSB datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE 9 PIN TO PERIPH PORT 2M datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf