CUI Inc. SDI18-9-UD2-P6
SDI18-9-UD2-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SDI18-9-UD2-P6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 19.8W
Datasheet Download
SDI18-9-UD2-P6.pdf
Availability of SDI18-9-UD2-P6
QUANTITY
SDI18-9-UD2-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI18-9-UD2-P6
Internal Part NumberEIS-SDI18-9-UD2-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDI18-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI18-UD
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)2.2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI18-9-UD2-P6
Related LinksSDI18-9, SDI18-9-UD2-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI18-9-UD2-P6 Details Description
Related parts for SDI18-9-UD2-P6
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220POS .050 SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/12V 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 2X1 10LFCSP datasheet.pdf
MIC MK-II PLUG HSG 7P NATURAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
XFRMR MOSFET GATE DRIVE 1:1 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 26A 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 42MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf