CUI Inc. SDI50-12-UDC-P6
SDI50-12-UDC-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SDI50-12-UDC-P6
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADPTR 12V 50W
Datasheet Download
SDI50-12-UDC-P6.pdf
Availability of SDI50-12-UDC-P6
QUANTITY
SDI50-12-UDC-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI50-12-UDC-P6
Internal Part NumberEIS-SDI50-12-UDC-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI50-UD Series Cert of Compliance
Featured Product50 W and 65 W Level VI Desktop Power Adapters
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI50-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)50W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max50W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI50-12-UDC-P6
Related LinksSDI50-1, SDI50-12-UDC-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI50-12-UDC-P6 Details Description
Related parts for SDI50-12-UDC-P6
JUMPER-H1502TR/A3049Y/H1502TR 10 datasheet.pdf
LED 2HI 5MM RT ANG RED PC MNT datasheet.pdf
IC CNTRLR TOUCH RES 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 1.8V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
KIT DEV DALI LIGHTING COMM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V FLATPACK datasheet.pdf