CUI Inc. SDI65-18-U-P5
SDI65-18-U-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI65-18-U-P5
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 65W
Datasheet Download
SDI65-18-U-P5.pdf
Availability of SDI65-18-U-P5
QUANTITY
SDI65-18-U-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI65-18-U-P5
Internal Part NumberEIS-SDI65-18-U-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI65-U Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI65-U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption210mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI65-18-U-P5
Related LinksSDI65-, SDI65-18-U-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI65-18-U-P5 Details Description
Related parts for SDI65-18-U-P5
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET HS 10-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 34POS datasheet.pdf