CUI Inc. SDI65-48-UDC-P5R
SDI65-48-UDC-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SDI65-48-UDC-P5R
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADPTR 48V 65W
Datasheet Download
SDI65-48-UDC-P5R.pdf
Availability of SDI65-48-UDC-P5R
QUANTITY
SDI65-48-UDC-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI65-48-UDC-P5R
Internal Part NumberEIS-SDI65-48-UDC-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI65-UD Series Cert of Compliance
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI65-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.36A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI65-48-UDC-P5R
Related LinksSDI65-48, SDI65-48-UDC-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI65-48-UDC-P5R Details Description
Related parts for SDI65-48-UDC-P5R
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.12"L X 3.43"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
E-357-38 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf