CUI Inc. SDI90-19-U2-P5
SDI90-19-U2-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI90-19-U2-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Datasheet Download
SDI90-19-U2-P5.pdf
Availability of SDI90-19-U2-P5
QUANTITY
SDI90-19-U2-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI90-19-U2-P5
Internal Part NumberEIS-SDI90-19-U2-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI90-U Series Cert of Compliance
Featured ProductLevel VI Desktop Adapters
Standard Package24
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI90-U
Region UtilizedEurope
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)4.74A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI90-19-U2-P5
Related LinksSDI90-1, SDI90-19-U2-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI90-19-U2-P5 Details Description
Related parts for SDI90-19-U2-P5
KWIK KLIP "D" TYPE W/ADH 1/2" datasheet.pdf
IC PHASE LOCK LOOP CMOS 16SOIC datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSBLE LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 9V SGL 1KV datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
3POS UMNL CAP HSG V0 datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf