CUI Inc. SDI90-48-U-P5
SDI90-48-U-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI90-48-U-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
Datasheet Download
SDI90-48-U-P5.pdf
Availability of SDI90-48-U-P5
QUANTITY
SDI90-48-U-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI90-48-U-P5
Internal Part NumberEIS-SDI90-48-U-P5
SeriesSDI90-U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI90-48-U-P5
Related LinksSDI90-, SDI90-48-U-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI90-48-U-P5 Details Description
Related parts for SDI90-48-U-P5
IC REG FLYBACK INV ISO 9V 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN EXHAUST 115V 20W BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IPD FLATPAK 2MM NAMUR 2M datasheet.pdf
CONN HDR 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf