Laird - Embedded Wireless Solutions SDK-AC4490-1000M
SDK-AC4490-1000M picture photo
Mfg. Part Number
SDK-AC4490-1000M
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT DESIGN FOR AC4490-1000M
Datasheet Download
SDK-AC4490-1000M.pdf
Availability of SDK-AC4490-1000M
QUANTITY
SDK-AC4490-1000M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDK-AC4490-1000M
Internal Part NumberEIS-SDK-AC4490-1000M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAC4490 900 MHz Radio Module
PCN Obsolescence/ EOLSDK-AC4490 Devices 21/Nov/2014
RAMP 900MHz 2.4GHz EOL 12/Nov/2015
Standard Package3
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
Series-
TypeTransceiver
Frequency900MHz
For Use With/Related ProductsAC4490-1000M
Supplied Contents2 Boards, 2 Transceivers, 2 Adapters, 2 Antennas, Cables, CD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDK-AC4490-1000M
Related LinksSDK-AC44, SDK-AC4490-1000M Datasheet, Laird - Embedded Wireless Solutions Distributor
SDK-AC4490-1000M Details Description
Related parts for SDK-AC4490-1000M
CONN HEADER 13POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC 24-BIT STER AUD D/A 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf