Logic PD, Inc. SDK-DM3730-10-256512R
SDK-DM3730-10-256512R picture photo
Mfg. Part Number
SDK-DM3730-10-256512R
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
KIT DEV ZOOM FOR AM/DM37X
Datasheet Download
SDK-DM3730-10-256512R.pdf
Availability of SDK-DM3730-10-256512R
QUANTITY
SDK-DM3730-10-256512R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDK-DM3730-10-256512R
Internal Part NumberEIS-SDK-DM3730-10-256512R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDM3730 SOM-LV Kit Update 17/Feb/2014
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesDaVinci™, Sitara™
Board TypeEvaluation Platform
TypeMPU
Core ProcessorARM® Cortex®-A8
Operating SystemAndroid, Linux, Windows Embedded CE
PlatformZoom™
For Use With/Related ProductsAM37x, DM37x
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s), Cable(s), LCD, Power Supply, Accessories
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDK-DM3730-10-256512R
Related LinksSDK-DM3730, SDK-DM3730-10-256512R Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
SDK-DM3730-10-256512R Details Description
Related parts for SDK-DM3730-10-256512R
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 23.62" X 19.68" datasheet.pdf
RES 820 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 2000BTU SIDE MT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 44SOP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf