Samtec, Inc. SDL-105-T-19
SDL-105-T-19 picture photo
Mfg. Part Number
SDL-105-T-19
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT .100" 10POS DUAL
Datasheet Download
SDL-105-T-19.pdf
Availability of SDL-105-T-19
QUANTITY
SDL-105-T-19 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDL-105-T-19
Internal Part NumberEIS-SDL-105-T-19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSDL
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDL-105-T-19
Related LinksSDL-10, SDL-105-T-19 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SDL-105-T-19 Details Description
Related parts for SDL-105-T-19
IC DELAY LINE 5TAP 150NS 8UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT89 datasheet.pdf
LENS FOR CREE XP-E datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 25MCD YLW datasheet.pdf
RES 13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES 134.7 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf