Samtec, Inc. SDL-120-T-10
SDL-120-T-10 picture photo
Mfg. Part Number
SDL-120-T-10
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT .100" 40POS DUAL GOLD
Datasheet Download
SDL-120-T-10.pdf
Availability of SDL-120-T-10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDL-120-T-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDL-120-T-10
Internal Part NumberEIS-SDL-120-T-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSDL
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.122" (3.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDL-120-T-10
Related LinksSDL-12, SDL-120-T-10 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SDL-120-T-10 Details Description
Related parts for SDL-120-T-10
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 6POS PANEL SLDTAIL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf