Samtec, Inc. SDL-125-TT-11
SDL-125-TT-11 picture photo
Mfg. Part Number
SDL-125-TT-11
Brief Description
CONN RCPT .100" 50POS DUAL TIN
Datasheet Download
SDL-125-TT-11.pdf
Availability of SDL-125-TT-11
QUANTITY
SDL-125-TT-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDL-125-TT-11
Internal Part NumberEIS-SDL-125-TT-11
SeriesSDL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.132" (3.35mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDL-125-TT-11
Related LinksSDL-12, SDL-125-TT-11 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SDL-125-TT-11 Details Description
Related parts for SDL-125-TT-11
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RELAY OPTO 200MA SPST-NO 6-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A T/H 15GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HPR 6B DB9 F/M RJ 45 F/F datasheet.pdf