Diodes Incorporated SDM10U45LP-7
SDM10U45LP-7 picture photo
Mfg. Part Number
SDM10U45LP-7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 2DFN
Datasheet Download
SDM10U45LP-7.pdf
Availability of SDM10U45LP-7
QUANTITY
SDM10U45LP-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDM10U45LP-7
Internal Part NumberEIS-SDM10U45LP-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsDFN1006-2 Side
DFN1006-2 Bottom
PCN Design/SpecificationDFN1006-2,DFN1006-3 Part Marking Chg 27/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 25V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device Package2-DFN1006 (1.0x0.6)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDM10U45LP-7
Related LinksSDM10U, SDM10U45LP-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SDM10U45LP-7 Details Description
Related parts for SDM10U45LP-7
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LP 5.08/135/21 OG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 85A 8-DFN datasheet.pdf