Diodes Incorporated SDM10U45LP-7
SDM10U45LP-7 picture photo
Mfg. Part Number
SDM10U45LP-7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 2DFN
Datasheet Download
SDM10U45LP-7.pdf
Availability of SDM10U45LP-7
QUANTITY
SDM10U45LP-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDM10U45LP-7
Internal Part NumberEIS-SDM10U45LP-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsDFN1006-2 Side
DFN1006-2 Bottom
PCN Design/SpecificationDFN1006-2,DFN1006-3 Part Marking Chg 27/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 25V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device Package2-DFN1006 (1.0x0.6)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDM10U45LP-7
Related LinksSDM10U, SDM10U45LP-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SDM10U45LP-7 Details Description
Related parts for SDM10U45LP-7
BOARD EVALUATION LMH0202 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf