Microsemi Power Products SDM30004
SDM30004 picture photo
Mfg. Part Number
SDM30004
Brief Description
DIODE MODULE 400V 300A
Datasheet Download
SDM30004.pdf
Availability of SDM30004
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDM30004 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDM30004
Internal Part NumberEIS-SDM30004
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Oct/2014
Standard Package1
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDM30004
Related LinksSDM3, SDM30004 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
SDM30004 Details Description
Related parts for SDM30004
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 60W datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK SCREW TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO215AB datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR TEMP 105C 6W MAKE datasheet.pdf
470UF 40V 16X25 105C RAD datasheet.pdf