| Internal Part Number | EIS-SDN1.75BK | |
| Featured Product | Flexo® Super Duty Sleeving | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Flexo® | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 1.750" (44.50mm) | |
| Diameter - Maximum | 2.750" (69.90mm) | |