Honeywell Sensing and Productivity Solutions SDPGB0100PG5
SDPGB0100PG5 picture photo
Mfg. Part Number
SDPGB0100PG5
Brief Description
SENSOR PRESS GAUGE DIGITL 100PSI
Datasheet Download
SDPGB0100PG5.pdf
Availability of SDPGB0100PG5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDPGB0100PG5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDPGB0100PG5
Internal Part NumberEIS-SDPGB0100PG5
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeLCD Display
Output-
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination Style-
Maximum Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDPGB0100PG5
SDPGB0100PG5 Details Description
Related parts for SDPGB0100PG5
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 1A 5VDC PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
08P SL156 HSG W/LR,W/O#2 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 120PF 500V 5% NP0 1210 datasheet.pdf