Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ25-471-R
SDQ25-471-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ25-471-R
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 472.4UH SMD
Datasheet Download
SDQ25-471-R.pdf
Availability of SDQ25-471-R
QUANTITY
SDQ25-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ25-471-R
Internal Part NumberEIS-SDQ25-471-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEPIC Converter
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesSDQ
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series1.8mH
Inductance - Connected In Parallel472.4µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel243mA
Current Rating - Series121mA
Current Saturation - Parallel185mA
Current Saturation - Series93mA
DC Resistance (DCR) - Parallel4.25 Ohm
DC Resistance (DCR) - Series16.99 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ25-471-R
Related LinksSDQ25, SDQ25-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ25-471-R Details Description
Related parts for SDQ25-471-R
ENCODER 9MM SQ VERTICAL datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32TSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 6A 50V DPAK datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf