Bourns Inc. SDR0302-561KL
SDR0302-561KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0302-561KL
Brief Description
FIXED IND 560UH 95MA 16 OHM SMD
Datasheet Download
SDR0302-561KL.pdf
Availability of SDR0302-561KL
QUANTITY
SDR0302-561KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0302-561KL
Internal Part NumberEIS-SDR0302-561KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0302 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0302
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating95mA
Current - Saturation120mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq43 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0302-561KL
Related LinksSDR030, SDR0302-561KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0302-561KL Details Description
Related parts for SDR0302-561KL
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IGBT 600V 6A 48W DPAK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP NON SHORTING datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-QFN datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3A 10W 6DIP datasheet.pdf
CARD MARKER 9 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 500MA datasheet.pdf