Bourns Inc. SDR0403-271KL
SDR0403-271KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0403-271KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 200MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
SDR0403-271KL.pdf
Availability of SDR0403-271KL
QUANTITY
SDR0403-271KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0403-271KL
Internal Part NumberEIS-SDR0403-271KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0403 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation300mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0403-271KL
Related LinksSDR040, SDR0403-271KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0403-271KL Details Description
Related parts for SDR0403-271KL
CAP TANT 33UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 30A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 300VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 133.33MHZ LVDS SMD datasheet.pdf