Bourns Inc. SDR0403-4R7ML
SDR0403-4R7ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0403-4R7ML
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 94 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0403-4R7ML.pdf
Availability of SDR0403-4R7ML
QUANTITY
SDR0403-4R7ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0403-4R7ML
Internal Part NumberEIS-SDR0403-4R7ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0403 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0403
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)94 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0403-4R7ML
Related LinksSDR040, SDR0403-4R7ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0403-4R7ML Details Description
Related parts for SDR0403-4R7ML
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD523 datasheet.pdf
DEVELOPMENT 1.27MM 208-PIN datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B SGL 48TQFP datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 1" 7S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE-225-2-0830 00900C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
RES 22 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 250MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
150UF 40V 8X18MM 85C 2500H datasheet.pdf