Bourns Inc. SDR0503-220ML
SDR0503-220ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0503-220ML
Brief Description
FIXED IND 22UH 900MA 280 MOHM
Datasheet Download
SDR0503-220ML.pdf
Availability of SDR0503-220ML
QUANTITY
SDR0503-220ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0503-220ML
Internal Part NumberEIS-SDR0503-220ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0503 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0503
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation1.06A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0503-220ML
Related LinksSDR050, SDR0503-220ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0503-220ML Details Description
Related parts for SDR0503-220ML
CONN SPADE SPRING 14-16 AWG #5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC RHEOSTAT 50K 2CH 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CAP 390 UF 20% 25 V datasheet.pdf