Bourns Inc. SDR0602-121KL
SDR0602-121KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0602-121KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 300MA 1.65 OHM
Datasheet Download
SDR0602-121KL.pdf
Availability of SDR0602-121KL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR0602-121KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0602-121KL
Internal Part NumberEIS-SDR0602-121KL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0602 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLSDR0602 Series Sept/2010
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0602
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation380mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.229" L x 0.196" W (5.80mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.096" (2.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0602-121KL
Related LinksSDR060, SDR0602-121KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0602-121KL Details Description
Related parts for SDR0602-121KL
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SGL 20MSPS 28TSSOP datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 12 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A AXIAL datasheet.pdf
BASE SPLICE; OFFICE WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf