Bourns Inc. SDR0602-471KL
SDR0602-471KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0602-471KL
Brief Description
FIXED IND 470UH 140MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
SDR0602-471KL.pdf
Availability of SDR0602-471KL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR0602-471KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0602-471KL
Internal Part NumberEIS-SDR0602-471KL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0602 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLSDR0602 Series Sept/2010
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0602
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation180mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.229" L x 0.196" W (5.80mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.096" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0602-471KL
Related LinksSDR060, SDR0602-471KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0602-471KL Details Description
Related parts for SDR0602-471KL
POT 200K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 12-BIT OCTAL 16-MSOP datasheet.pdf
RCPT 10ROW 300POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FS-4 5C1-2-KP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LED EMITTER BLU 465NM STAR MCPCB datasheet.pdf
FO C/A MTRJ YEL SC 62.5 ORN datasheet.pdf
20W Regulated DC/DC Converter datasheet.pdf