Bourns Inc. SDR0602-6R8ML
SDR0602-6R8ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0602-6R8ML
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.15A 180 MOHM
Datasheet Download
SDR0602-6R8ML.pdf
Availability of SDR0602-6R8ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR0602-6R8ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0602-6R8ML
Internal Part NumberEIS-SDR0602-6R8ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0602 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLSDR0602 Series Sept/2010
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0602
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.15A
Current - Saturation1.55A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.229" L x 0.196" W (5.80mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.096" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0602-6R8ML
Related LinksSDR060, SDR0602-6R8ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0602-6R8ML Details Description
Related parts for SDR0602-6R8ML
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 1GB datasheet.pdf
SCR PHSE CTRL MOD 1000V 40A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SCR MODULE DUAL 150A 1600V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-262AA datasheet.pdf