Bourns Inc. SDR0602-8R2ML
SDR0602-8R2ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0602-8R2ML
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 1.1A 200 MOHM
Datasheet Download
SDR0602-8R2ML.pdf
Availability of SDR0602-8R2ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR0602-8R2ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0602-8R2ML
Internal Part NumberEIS-SDR0602-8R2ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0602 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLSDR0602 Series Sept/2010
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0602
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.43A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant27MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.229" L x 0.196" W (5.80mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.096" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0602-8R2ML
Related LinksSDR060, SDR0602-8R2ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0602-8R2ML Details Description
Related parts for SDR0602-8R2ML
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
BG STTSHLD ZP 5X8" 100EA datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP FLOA G30 ZIN datasheet.pdf