Bourns Inc. SDR0603-2R5ML
SDR0603-2R5ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0603-2R5ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 2.35A 50 MOHM
Datasheet Download
SDR0603-2R5ML.pdf
Availability of SDR0603-2R5ML
QUANTITY
SDR0603-2R5ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0603-2R5ML
Internal Part NumberEIS-SDR0603-2R5ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0603 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.35A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant74MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.154" (3.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0603-2R5ML
Related LinksSDR060, SDR0603-2R5ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0603-2R5ML Details Description
Related parts for SDR0603-2R5ML
RC NETWORK 47 OHM/100PF 5% SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 5CPH datasheet.pdf
CONN FERRULE 2WIRE 14AWG BLUE datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
DEV BRD ZEDBOARD SOC ZYNQ-7000 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf