Bourns Inc. SDR0603-390KL
SDR0603-390KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0603-390KL
Brief Description
FIXED IND 39UH 560MA 460 MOHM
Datasheet Download
SDR0603-390KL.pdf
Availability of SDR0603-390KL
QUANTITY
SDR0603-390KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0603-390KL
Internal Part NumberEIS-SDR0603-390KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0603 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0603
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating560mA
Current - Saturation660mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.154" (3.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0603-390KL
Related LinksSDR060, SDR0603-390KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0603-390KL Details Description
Related parts for SDR0603-390KL
IC MCU 8BIT ROMLESS 64TQFP datasheet.pdf
SW ROTARY DIP ORN DEC STRGHT PCB datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 4A datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf