Bourns Inc. SDR0603-5R0ML
SDR0603-5R0ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0603-5R0ML
Brief Description
FIXED IND 5UH 1.6A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0603-5R0ML.pdf
Availability of SDR0603-5R0ML
QUANTITY
SDR0603-5R0ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0603-5R0ML
Internal Part NumberEIS-SDR0603-5R0ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0603 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0603
Material - CoreFerrite
Inductance5µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.154" (3.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0603-5R0ML
Related LinksSDR060, SDR0603-5R0ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0603-5R0ML Details Description
Related parts for SDR0603-5R0ML
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC CIC RCPT 3POS 2.54MM datasheet.pdf
ADAPTER PERSON TOP ICE50 MEGA169 datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN CAP HSNG 2POS UMNL BLACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 0.6MM X 3MM datasheet.pdf