Bourns Inc. SDR0604-220YL
SDR0604-220YL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0604-220YL
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.1A 190 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0604-220YL.pdf
Availability of SDR0604-220YL
QUANTITY
SDR0604-220YL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0604-220YL
Internal Part NumberEIS-SDR0604-220YL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0604 Series Material Declaration
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0604
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±15%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0604-220YL
Related LinksSDR060, SDR0604-220YL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0604-220YL Details Description
Related parts for SDR0604-220YL
FIXED IND 5.6NH 430MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
44P M HD 830PF R/A PCB CLIP datasheet.pdf