Bourns Inc. SDR0604-6R8ML
SDR0604-6R8ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0604-6R8ML
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 120 MOHM
Datasheet Download
SDR0604-6R8ML.pdf
Availability of SDR0604-6R8ML
QUANTITY
SDR0604-6R8ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0604-6R8ML
Internal Part NumberEIS-SDR0604-6R8ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0604 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0604
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation2.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0604-6R8ML
Related LinksSDR060, SDR0604-6R8ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0604-6R8ML Details Description
Related parts for SDR0604-6R8ML
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT LATCH SOT23-5 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET .400A datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
14 POS RIGHT,ANGLE HEADER ASSY datasheet.pdf