Bourns Inc. SDR0805-102KL
SDR0805-102KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0805-102KL
Brief Description
FIXED IND 1MH 210MA 4.5 OHM SMD
Datasheet Download
SDR0805-102KL.pdf
Availability of SDR0805-102KL
QUANTITY
SDR0805-102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0805-102KL
Internal Part NumberEIS-SDR0805-102KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0805 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0805
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation340mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.5 Ohm Max
Q @ Freq27 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0805-102KL
Related LinksSDR080, SDR0805-102KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0805-102KL Details Description
Related parts for SDR0805-102KL
CAP CER 200PF 300V 1111 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 32V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 12POS 15AU datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf