Bourns Inc. SDR0805-1R5ML
SDR0805-1R5ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR0805-1R5ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 6A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR0805-1R5ML.pdf
Availability of SDR0805-1R5ML
QUANTITY
SDR0805-1R5ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0805-1R5ML
Internal Part NumberEIS-SDR0805-1R5ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0805 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating6A
Current - Saturation9.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq32 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0805-1R5ML
Related LinksSDR080, SDR0805-1R5ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0805-1R5ML Details Description
Related parts for SDR0805-1R5ML
CAP CER 680PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 900KHZ 11PWRPACK datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT ECL 28-PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X1 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 20V 30W datasheet.pdf